Jump to content
Sign in to follow this  
kosmas

Final Year Project

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πρέπει να αποφασίσω το θέμα του final project μου στο πανεπιστήμιο και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας για το τι να κάνω.

Web application security η Network security?

Εσείς τι θα διαλέγατε και γιατί?

Μπορώ να προτείνω και εγώ θέμα. Για αυτό αν έχετε κάτι άλλο στο μυαλό, πείτε το

Εγώ είχα κάνει android game. Αγγλικό πανεπιστήμιο;

Ναι, Αγγλικό πανεπιστήμιο. Τους είπε ένας πως ήθελε να κάνει παιχνίδι για android και είπαν όχι οι "£$£"% επειδή έτσι και αλλιώς θα κάνουμε παιχνίδι σε ένα μάθημα :s

Δεν ήταν ιδιαίτερα εύκολο πάντως. Δε χρησιμοποίησα και έτοιμο engine βέβαια, αλλιώς θα ήταν παιχνιδάκι. Θα πρότεινα να επιλέξεις κάποιο απ'τα προτεινόμενα θέματα, γιατί είναι ελεγμένο ότι μπορούν να βγουν στο χρόνο που σου δίνουν (εκτός και αν είναι κομπλεξικός ο καθηγητής που το προτείνει). Και να θυμάσαι ότι το βασικό είναι το report και όχι ο κώδικας. Εμένα δεν νομίζω να κοίταξαν καν τον κώδικα γιατί όλοι οι βαθμοί που έχασα ήταν από report (εκτός κι αν ήταν τόσο τέλειος ο κώδικας πια που δε βρήκαν ούτε ένα ψεγάδι - πράγμα που δε νομίζω). Είσαι Λονδίνο;

Δεν ήταν ιδιαίτερα εύκολο πάντως. Δε χρησιμοποίησα και έτοιμο engine βέβαια, αλλιώς θα ήταν παιχνιδάκι. Θα πρότεινα να επιλέξεις κάποιο απ'τα προτεινόμενα θέματα, γιατί είναι ελεγμένο ότι μπορούν να βγουν στο χρόνο που σου δίνουν (εκτός και αν είναι κομπλεξικός ο καθηγητής που το προτείνει). Και να θυμάσαι ότι το βασικό είναι το report και όχι ο κώδικας. Εμένα δεν νομίζω να κοίταξαν καν τον κώδικα γιατί όλοι οι βαθμοί που έχασα ήταν από report (εκτός κι αν ήταν τόσο τέλειος ο κώδικας πια που δε βρήκαν ούτε ένα ψεγάδι - πράγμα που δε νομίζω). Είσαι Λονδίνο;

κομπλεξικός δεν είναι. απλά μας είπε να του πούμε τις ιδέες μας έτσι ακόμα δεν ξέρω πια είναι τα προεπιλεγμένα. Αντί πρόγραμμα όμως μπορώ να αναλύσω κάτι και να το δείξω στην πράξη. για αυτό μου είχε έρθει η ιδέα για networking sec. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως. νάσε καλά.

Όχι δεν είμαι Λονδίνο. Είμαι σένα χωριο 60 μίλια έξω

Για security ένας είχε κάνει κάτι για wifi, περιέγραφε vulnerabilities και διάφορα άλλα όμορφα. Για να κάνεις κάτι δικό σου, είναι research οπότε ίσως δε βγει. Προσωπικά δε θα έπαιρνα τέτοιο ρίσκο. Το να περιγράψεις κατι που ήδη υπάρχει απ'την άλλη ισως είναι λίγο βαρετό. Το απόγευμα θα πάω να ακούσω τον Stallman, αν πας μπορούμε να το συζητησουμε και από κοντά.

Καλησπέρα,

Πρέπει να αποφασίσω το θέμα του final project μου στο πανεπιστήμιο και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας για το τι να κάνω.

Web application security η Network security?

Εσείς τι θα διαλέγατε και γιατί?

Μπορώ να προτείνω και εγώ θέμα. Για αυτό αν έχετε κάτι άλλο στο μυαλό, πείτε το

Προσωπικά θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με κάποιο θέμα για το οποίο έχεις ήδη τις βάσεις και να μην ξεκινήσεις κάτι απο το μηδέν. Αυτό, γιατί αφενός θα μπορέσεις να εμβαθύνεις σε κάτι που εξαρχής γνωρίζεις ότι σε ενδιαφέρει και κατά συνέπεια θα κάνεις ένα καλό project και αφετέρου διότι σε περίπτωση που ξεκινήσεις κάτι από το μηδέν δεν θα έχεις αρκετό χρόνο για να το αναπτύξεις στον κατάλληλο βαθμό.

Όπως ανέφερε και ο k0niek, το σημαντικό κομμάτι του project είναι το report και όχι τόσο η πρακτική εφαρμογή, η οποία άλλωστε θα μεταφερθεί στο Appendix και πιθανά απλά να της ρίξουν μια ματiά και τίποτα περισσότερο, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει ότι δεν θα μετρήσει.

Απλά να θυμάσαι ότι αυτό που έχει την μεγαλύτερη βαρύτητα και στο οποίο κατά 90% θα στηριχθεί ο βαθμός είναι η θεωρητική, αλλά πάντα τεκμηριωμένη ανάλυση.

Επίσης, να θυμάσαι ότι το να βρείς απλά εξαιρετικές πηγές δεν είναι αρκετό. Όταν αναφέρεις κάτι, να προσπαθείς πάντα να βάζεις την προσωπική σου άποψη την οποία προφανώς και πρέπει να τεκμηριώνεις.

Με αυτόν τον τρόπο αποδεικνύεις και επιδεικνύεις ότι δεν παραφράζεις απλά, αλλά πραγματικά κατανοείς και κατέχεις τα όσα αναφέρεις.

Επιπλεόν, πριν επιλέξεις κάποιο project είναι καλό να σκεφτείς τι μπορείς να αποδείξεις οτι διδάχτηκες μέσα από αυτό, κάτι το οποίο αναφέρεις στον πρόλογο, ως τον λόγο για τον οποίο το επέλεξες και στον επίλογο ότι πραγματικά πέτυχες αυτά που έιχες αναφέρει προηγουμένως, κάτι που αυτόματα σημαίνει οτι πρόκειται για ένα πετυχημένο ακαδημαικό project.

Τέλος, να θυμάσαι ότι το project δεν είναι tutorial που γράφεις για να διδάξεις κάτι σε κάποιον άλλο, αλλά κάτι μέσα από το οποίο πρέπει να αποδείξεις στους εξεταστές ότι εσύ προσωπικά έμαθες κάτι περισσότερο.

In any case, be realistic...,and keep romance for your spare time.

Good luck,

H_T_P

Edited by H_T_P

Sign in to follow this